Loading...

Πρόγραμμα 2016

Σκοπός των φετινών εκδηλώσεων είναι, το φεστιβάλ να αποτελέσει σημείο αναφοράς και να γίνει εφαλτήριο μιας προσπάθειας η οποία αποσκοπεί, ο πολιτισμός να είναι πηγή έμπνευσης και δημιουργίας με αποδέκτες όλους τους πολίτες και προπάντων το λαό από τον οποίο και πρέπει να πηγάζει.

Στο πλαίσιο αυτό οι φετινές εκδηλώσεις περιλαμβάνουν:

5 Θεματικές Ενότητες

Jazz, World Music, Μαθητικό Φεστιβάλ, Δημοτικό Ωδείο, Βήμα Νέων Καλλιτεχνών.

Ποικιλία Μορφών Τέχνης

Μουσική, Θέατρο – Αρχαία Τραγωδία, Εικαστικά, Θέατρο Σκιών, Λόγος, Χορός, Κινηματογράφος.

ΣΧΗΜΑΤΑ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ

*ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
(Jazz: Joachim Kuhn - Andy Shepard - Rita Marcotulli, Igor Gruppman, Omar Faruk Tekbilek and Friends, Ζυλφί Λιβανελλί, Angelique Ιonatos, Discanto Siculo, Ross Daily κ.α.)

*Καταξιωμένοι Έλληνες καλλιτέχνες(Πετρολούκας Χαλκιάς, Μανώλης Μητσιάς, Ευανθία Ρεμπούτσικα, Άλκηστις Πρωτοψάλτη κ.α.)

*Σχήματα και Δομές Δήμου Πατρέων (ΔΗΠΕΘΕ, Δημοτικό Ωδείο, Χορευτικό Δήμου)

*Ερασιτεχνικά Σχήματα


ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ

Ιταλία, Γαλλία Γερμανία

ΦΕΣΤΙΒΑΛ & ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ

Ρίον, Κρήνη, Πλάζ (κινηματογράφος – χορός)

* Παράλληλες Εκδηλώσεις


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΤΡΑΣ 2016

ΙΟΥΝΙΟΣ

2,3,4/6 JAZZ + ΠΡΑΞΕΙΣ – ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ
Πέμ., Παρασ., Σάβ. ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΤΡΑΣ
(Σημείωση : σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών οι εκδηλώσεις ή η εκδήλωση θα μεταφερθεί στην αίθουσα Αίγλη)

ΠΕΜΠΤΗ 2 ΙΟΥΝΙΟΥ

-SAKIS TSINOUKAS TRIO
-TANIA GIANNOULI ENSEMBLE

Ώρα 21.00


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ

JOACHIM KUHN TRIO BEAUTY AND TRUTH

Ώρα 21.30

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ

ANDY SHEPPARD-RITA MARCOTULLI

Ώρα 21.30

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. ΠΑΤΡΑΣ – Α’ ΒΑΘΜΙΑ

ΜΟΜΟ του ΜΙΧΑΕΛ ΕΝΤΕ 

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΤΡΙΤΗ 7 ΙΟΥΝΙΟΥ

OMAR FARUK TEKBILEK AND FRIENDS
 

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΤΡΙΤΗ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟ ΛΟΥΚΑ - «ΤΑ ΑΗΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ»

Συμμετέχει το πολυφωνικό – χορευτικό σχήμα του Πανηπειρωτικού Συλλόγου Πατρών και το Χορευτικό του Δήμου Πατρέων

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 ΙΟΥΝΙΟΥ

2ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

ΝΕΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΖΥΛΦΙ ΛΙΒΑΝΕΛΛΙ
με τον ΜΑΝΩΛΗ ΜΗΤΣΙΑ

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ , ώρα 21.30


ΠΕΜΠΤΗ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΙΟΝΑΤΟΣ ΤΡΙΟ (με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου)

Συμμετέχουν ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΦΩΤΕΙΝΑΚΗ (κιθάρα), GASPAR CLAUS (βιολοντσέλο)

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ , ώρα 21.30

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ
Θα πραγματοποιηθούν συναυλίες από καλλιτεχνικά σχήματα της πόλης στην Πλατεία Γεωργίου

 

27,28,29,30 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ - ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ , ώρα 21.00



ΙΟΥΛΙΟΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 & ΤΡΙΤΗ 5 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ ΠΑΤΡΑΣ «Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΓΑΛΙΛΑΙΟΥ»

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΙΟΥΛΙΟΥ

«ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ»
ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΠΑΜΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30


ΠΕΜΠΤΗ 7 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΑΛΚΗΣΤΙΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ – ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΝΥΚΤΩΝ ΕΓΧΟΡΔΩΝ

MandolinARTE "Παιχνίδι με το χρόνο" Συμμετέχει στα τραγούδια ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΔΗΜΟΣ. Ενορχηστρώσεις ΘΩΜΑΣ ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΗΣ

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30


ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ ΓΙΑ ΤΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ 9/7-21/7

Προβολή της ταινίας «ΤΗΕ GOLD RUCH» του CHARLIE CHAPLIN με την συνοδεία πρωτότυπης μουσικής (σόλο πιάνο) του ΑΝΔΡΕΑ ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

Δημιουργία έκθεσης με αναφορά στην δράση του Δημοτικού Ωδείου από την ίδρυσή του έως και σήμερα. θα περιλαμβάνει φωτογραφικό αρχείο, έντυπο υλικό και θα προβάλλονται dvd με τις εκδηλώσεις του Δημοτικού Ωδείου

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ώρα 21.30


ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΙΟΥΛΙΟΥ

«ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ» F. SCHUBERT, R. SCHUMAN
Συμμετέχουν Ι. ΓΚΛΙΝΚΑ (φλάουτο)
ΣΠ. ΤΣΕΛΕΝΤΗΣ (πιάνο)
ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΕΓΧΟΡΔΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ώρα 21.30


ΤΡΙΤΗ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΦΟΙ ΤΑΓΑΡΗ
«ΠΛΟΥΤΟΣ» του ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΙΜΟΥΛΗ, ΜΠΕΖΟ, ΦΙΛΙΠΠΙΔΗ, ΧΑΙΚΑΛΗ ΚΑΙ 20ΜΕΛΗ ΘΙΑΣΟ

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 & ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. ΠΑΤΡΑΣ ΟPΕRA STUDIO “Διδώ και Αινείας”

AΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΛΙΟΥ

«ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΖΑΖ»

Συμμετέχουν Ι. ΓΚΛΙΝΚΑ (φλάουτο), Γ. ΜΑΥΡΙΔΗΣ (βιολί), Α. ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ (πιάνο)

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΡΕΣΙΤΑΛ OMICRON TRIO 3

Συμμετέχουν Γ. ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ (φλάουτο)
Μ. ΜΩΡΑΙΤΗ (βιολί)
Α. SOCCORSI (πιάνο)  

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΛΙΟΥ

Συναυλία  Μουσικής  Δωματίου με έργα των: B. Martinu & F. Mendelssohn Bartholdy

Συμμετέχει το «Οκτέτο Εγχόρδων» του Δημοτικού Ωδείου

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΛΙΟΥ

«3 MOUNTAINS NOT TO CLIMB”

Spyros Kouvaras / Compagnie Synthesis 748 (FR)

μια παράσταση σύγχρονου χορού

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΙΤΑΛΙΑΣ DISCANTO SICULO
AΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΕΥΑΝΘΙΑ ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑ - ΕΛΛΗ ΠΑΣΠΑΛΑ

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30


ΔΕΥΤΕΡΑ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΠΑΤΡΩΝ - Δ/ΝΣΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ IGOR GRUPPMAN

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ S. SONDECKIS
Σολίστ IGOR GRUPPMAN
VESNA STEFANOVIC – GRUPPMAN

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 27 & ΠΕΜΠΤΗ 28 ΙΟΥΛΙΟΥ

Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος «ΕΠΤΑ ΕΠΙ ΘΗΒΑΣ»

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29 & ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΙΟΥΛΙΟΥ

1ο WORLD MUSIC FESTIVAL

Μουσικοί από Ελλάδα, Αφγανιστάν, Τουρκία, Ιράν - καλλιτεχνική επιμέλεια Ross Daily

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ώρα 21.30

 

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 18 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΚΗ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΣ
ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΛΟΥΚΑ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ

ΚΑΣΤΡΟ ΡΙΟΥ, ώρα 21.30

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 22 & ΤΡΙΤΗ 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΦΙΛΟΘΕΑΤΟΝ Α.Ε. «ΣΥΡΑΝΟ»
ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟ

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ 1, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2, ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΒΗΜΑ ΝΕΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ώρα 21.30


ΚΥΡΙΑΚΗ 4 & ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. ΚΡΗΤΗΣ – ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΙΑΔΑ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟ, ΓΕΝΝΑΤΑ κ.ά.

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

  ΘΕΑΤΡΟ ΛΥΧΝΟΣ – ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΚΗΝΗ
«ΕΙΡΗΝΗ» ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ σε διασκευή για παιδιά του ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΛΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ, ώρα 21.30

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

  ΣΟΝΑΤΑ ΥΠΟ ΤΟ ΣΕΛΗΝΟΦΩΣ

ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ώρα 21.30

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

 

 

** ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ

1. ΕΚΘΕΣΗ «ΤΡΕΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ – ΧΑΡΑΚΤΙΚΗΣ» ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗΣ
2. ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΙΗΤΗ – ΚΑΒΒΟΥΡΑΣ
3. ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΧΟΡΕΥΤΙΚΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ
4. ΚΙΝΗΤΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
5. ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

 
© Copyright 2010 - 2016 Διεθνές Φεστιβάλ Πάτρας